Autor:
Ragnar Saage

Avati ajaloo esimene näitus Tartu linna sünniloost

Tartu Ülikooli muuseumis avati 1. novembril näitus „Nähtamatu Tartu. 800 aastat linna algusest“, milles heidetakse valgust Tartu loomisloole ja aastasadade tagustele sündmustele.  

2024. aastal täitub 800 aastat nii Tartu linna algusest kui ka toomkiriku esmamainimisest – aastal 1224 loodi Tartu piiskopkond, millega kaasnes ka linna sünd ja selle kiire areng. 

„See väljapanek on erakordne mitmel põhjusel. Esiteks on see esimene näitus, mis kõneleb Tartu linna algusest ja 1224. aasta sündmustest. Tartu ajateljel on 1224. aasta olnud 1030. aasta kõrval seni suhteliselt ebaoluline – kas aga peaks nii olema? Tegelikult on 1224 Tartu jaoks üks pöördelisimaid aastaid piirkonna ajaloos. Üldlevinud on arusaam, mille kohaselt on negatiivsed kangelased saksa ristsõdijad. Aga kui oleks läinud teisiti?“ mõtiskles näituse idee autor, Tartu Ülikooli muuseumi direktor Mariann Raisma. 

Külastaja saab teada, kuidas vallutasid piiskop Albert ja tema vend Hermann Tartu ning rajati Tartu piiskopkond. Näitusel on eksponeeritud haruldusi 13.–14. sajandist, näiteks Tartu linnamüüri piiramise aegne ammunooleots aastast 1224, samuti esimese piiskopi Hermanni aegne vermitud münt. Ühtlasi saab lähedalt uudistada mõningaid Jaani kirikust pärit terrakotaskulptuure, tänu millele saame aimu ka toonase tartlase soengumoest ja välimusest. 

Näitusel on võimalik esimest korda näha, milline oli Tartu 10 000 aasta tagune loodusmaastik – siinne ürgorg ja vaalud –, mis aitab mõista, miks kujunes linn just sellesse kohta. Samuti on näitusel virtuaallahendused Tartu muinaslinnusest, selle 1000 aasta tagusest asukohast ning 14. sajandi alguse linnaruumist. Tartu vanim säilinud linnamakett pärineb 1686. aastast ja asub Rootsi Kuninglikus Armeemuuseumis. Näituse tarbeks loodi maketist täpne koopia, mis annab võimaluse seda esimest korda Eestis näha ja uurida. 

Näituse kuraatorid on Marge Konsa, Arvi Haak, Mihkel Mäesalu, Mariann Raisma ja Tiiu Kreegipuu, kujundajad Katrin Sipelgas ja Jaak Kilmi. 

Näituse loomist on toetanud Tartu linn, Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Eesti Teadusagentuur. Näituse esimene kuraatorituur koos Marge Konsa ja Arvi Haagiga toimub 2. novembril kell 14.00. Tartu linna sünniloole keskenduv konverents „Piiskopilinn Tartu – 800 aastat Tartu algusest“ toimub 8. ja 9. novembril Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis. 

 

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Elupäästja

Toomemäe taasavamine: "Elupäästja" installatsioon

Tartu Ülikooli muuseumi püsinäitus "Minu elu ülikool"

Majatuur

Näitus "Minu elu ülikool" Tartu Ülikooli muuseumis

Majatuur